Since 1956, Lockheed Martin has sponsored the Lockheed Martin Award for Excellence in Engineering Teaching to honor a faculty member for their exceptional teaching.

A nominee for the award is a faculty member of the Cockrell School with the rank of Professor who has shown to be outstanding in the field of engineering teaching. One nomination is accepted from each department and must include student input.


Recipients

2018-19
Chad Landis, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2017-18
Christine Julien, Electrical and Computer Engineering

2016-17
Carlos Torres-Verdin, Petoleum and Geosystems Engineering

2015-16
Desiderio Kovar, Mechanical Engineering

2014-15
Richard Neptune, Mechanical Engineering

2013-14
Richard Corsi, Civil, Architectural and Environmental Engineering

2012-13
Robert Gilbert, Civil, Architectural and Environmental Engineering

2011-12
Noel Clemens, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2010-11
Hao Ling, Electrical and Computer Engineering

2009-10
Jonathan Valvano, Electrical and Computer Engineering

2008-09
None Awarded

2007-08
Dean Neikirk, Electrical and Computer Engineering

2006-07
Chandra Bhat, Civil, Architectural and Environmental Engineering

2005-06
Richard Crawford, Mechanical Engineering

2004-05
Charles B. Mullins, Chemical Engineering

2003-04
Philip Varghese,
Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2002-03
Kristin Wood, Mechanical Engineering

2001-02
Roger Bonnecaze, Chemical Engineering

2000-01
Mark Mear, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1999-2000
David Bourell, Mechanical Engineering

1998-99
Michael Engelhardt, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1997-98
Robert Bishop, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1996-97
Jack Lee, Electrical and Computer Engineering

1995-96
Ramon Carrasquillo,
Civil, Architectural and Environmental Engineering

1994-95
Christine Maziar, Electrical and Computer Engineering

1993-94
Desmond Lawler, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1992-93
Eric Becker, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1991-92
Ben Streetman, Electrical and Computer Engineering

1990-91
William Koros, Chemical Engineering

1989-90
John Pearce,
Electrical and Computer Engineering

1988-89
Jose Roesset, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1987-88
Robert Schecter, Chemical Engineering

1986-87
Anthony Bedford, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1985-86
Ian Thomas, Electrical and Computer Engineering

1984-85
John Westkaemper, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1983-84
Philip Schmidt, Mechanical Engineering

1982-83
Kenneth Ralls, Mechanical Engineering

1981-82
Victor Szebehely, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1980-81
James Stice, Chemical Engineering

1979-80
John McKetta Jr., Chemical Engineering

1978-79
John Bertin, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1977-78
Donald Paul, Chemical Engineering

1976-77
Ben Caudle, Petoleum and Geosystems Engineering

1975-76
David Fowler, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1974-75
Charles Roth Jr., Electrical and Computer Engineering

1973-74
Wallace Fowler, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1972-73
Joseph Yura, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1971-72
Richard Ensminger, Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1970-71
John Breen, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1969-70
Harry Kent Jr., Mechanical Engineering

1968-69
Francis Bostick Jr., Electrical and Computer Engineering

1967-68
Eugene Wissler,
Chemical Engineering

1966-67
Roy Craig Jr., Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1965-66
Ned Burns, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1964-65
Leonardt Kreisle, Mechanical Engineering

1963-64
Cyrus Harbourt,
Electrical and Computer Engineering

1962-63
Phil Ferguson, Civil, Architectural and Environmental Engineering

1961-62
Howard Rase, Chemical Engineering

1960-61
Harold Smith,
Electrical and Computer Engineering

1959-60
Kermit Brown, Petoleum and Geosystems Engineering

1958-59
William Duesterhoeft, Electrical and Computer Engineering

1957-58
Carl Morgan,
Civil, Architectural and Environmental Engineering

1956-57
James Turnbow,
Mechanical Engineering